Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym są materiały termoplastyczne?

2021-08-24
Czym są materiały termoplastyczne?

Do stworzenia Cosplayu potrzebne są różnego rodzaju materiały. Jest to zależne przede wszystkim od naszego projektu i wizji całego stroju. Najbardziej popularnym wyborem jest pianka Eva. Przy jej pomocy można stworzyć przeróżne kostiumy, bronie. Jest stosunkowo lekka i cechuje się sporą elastycznością, dlatego może być stosowana w wielu rozmaitych sytuacjach. Wybór materiału, z którego stworzymy Cosplay powinien być adekwatny do ostatecznego zastosowania. Oczywiście można je łączyć, ale jeden z nich powinien być solidną bazą. 

Cosplay, jak się do tego zabrać? 

Stworzenie Cosplayu nie jest łatwym zadaniem. Wymaga ono dużo czasu i jest pracochłonne. W cosplayu olbrzymią wagę przykłada się do detali i na ich dopieszczaniu spędza się najczęściej najwięcej czasu. Nie brakuje osób, które chętnie odwzorowują przeróżne postacie. Większość robi to wyłącznie amatorsko. Są jednak osoby, które startują w rozmaitych konkursach. By zająć wysokie miejsca, trzeba się naprawdę bardzo postarać. Liczy się przede wszystkim wykonanie stroju. Często stosuje się materiały termoplastyczne, które mają wiele zalet. 

 

Omawiając jakie produkty są dostępne do stworzenia kostiumu warto zacząć od tego czym jest sam Cosplay. Jest to przede wszystkim hobby, które polega na tworzeniu stroju i przebieraniu się w postać fikcyjną. Słowo Cosplay pochodzi z języka angielskiego - costume i play. Nazwa powstała w roku 1984 w Japonii i została wymyślona przez Nobuyuki Takahashiego. Cosplayerzy czerpią inspiracje ze swoich ulubionych komiksów, seriali, filmów oraz gier wideo. Od lat 90 - tych prężnie się rozwija i zyskuje na popularności. Stroje stworzone przez cosplayerów mają bardzo zróżnicowaną tematykę. Dodatkowo mogą powstawać z różnych materiałów. Wielu uczestników zlotów decyduje się na tworzenie własnych kreacji, które są robione na podstawie opisów i ilustracji. Często osoby, które zaczynają swoją przygodę z Cosplayem używają gotowych części stroju, na przykład takich ze starych ubrań. Bardziej zaawansowane materiały, które wykorzystywane są w przypadku tworzenia stroju od podstaw są tworzywa termoplastyczne. 

Tworzywa termoplastyczne 

Czym są tworzywa termoplastyczne? To takie tworzywa sztuczne, które zbudowane są z makrocząsteczek, w większości liniowych i pod wpływem odpowiedniej temperatury oraz ciśnienia zmieniają swój stan skupienia w płynny. Dzięki temu mogą być formowane, a po ich schłodzeniu - ponownie stają się twarde. Taka technologia sprawia, że tworzywa termoplastyczne idealnie nadają się do kształtowania w technologii tłoczenia, wytłaczania, rozdmuchu czy wtryskiwania. Mogą one być przetwarzane wielokrotnie, jednak należy wziąć pod uwagę, że z czasem ich właściwości mogą się pogorszyć. 

 

Produkty z tworzyw termoplastycznych możemy spotkać w życiu na co dzień. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile rzeczy jest z nich produkowanych. Dzięki temu, że zachodzi zjawisko termoplastyczności, tworzywa sztuczne można kształtować w jednym, szybkim i prostym procesie technologicznym. Pozwala to na tworzenie z nich przedmiotów o złożonym kształcie , który nie byłby możliwy do stworzenia przez inne metody. Poza masową produkcją naczyń codziennego użytku, zabawek, mebli czy nawet karoserii i rur można z niego również tworzyć elementy stroju Cosplay. Materiały termoplastyczne często stanowią większą część kostiumu, dekoracji lub rekwizytu. Cechują się przede wszystkim dużą plastycznością, a to oznacza, że na ich podstawie można stworzyć dowolny kształt. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami termoplastycznymi w przemyśle są: polietylen (PE)

polipropylen (PP), polistyren (PS), polichlorek winylu (PVC), poli(tlenek metylenu) (PMO), poli(tereftalan etylenu) (PET), polimetakrylan metylu (PMMA), poliamid (PA). 

Tworzywa termoplastyczne wykorzystywane do Cosplayu 

W naszym sklepie Cosplay Craft dostępnych jest wiele produktów, z których można wykonać najbardziej fantazyjne dodatki, akcesoria i stroje. Warte uwagi są termoplasty marki Cosplayflex. Wyróżniamy tutaj cztery materiały o różnej charakterystyce, które można stosować w odmiennych sytuacjach i projektach. Arkusze Cosplayflex (tzw. klasyczny) i Cosplayflex Clear oraz granulaty Pebbles, i Crystal. Ich najważniejszą cechą jest to, że są to tworzywa termoplastyczne o niskiej temperaturze topnienia. 

 

Cosplayflex klasyczny jest najbardziej uniwersalnym i zarazem najczęściej używanym materiałem termoplastycznym przez naszych klientów. Dostępny jest w formie arkusza w różnych rozmiarach. Najmniejszy rozmiar to 50x37,5 cm, a największy aż 150x100 cm. Składa się z mieszaniny różnych polimerów głównie z Polikaprolaktonu (PCL) wraz z dodatkiem wypełniacza, który nadaje jasnobrązowy/beżowy kolor i gładką strukturę. Aktywuje się już od 60°C, a zakres temperatur, w których można go opracowywać to między 60, a 90°C. Im wyższa temperatura tym bardziej elastyczny i rozciągliwy się staje. Taki zakres temperatur oznacza, że do pracy wystarczy nam mała nagrzewnica lub miska z gorącą wodą. Można go z łatwością formować na wiele sposobów. Na przykład przykładając do innych przedmiotów aby odcisnąć szczegóły, nałożyć na przygotowany wcześniej element z innego materiału (przykładowo z pianki EVA) żeby go bardziej usztywnić lub można kształtować małe elementy, detale i wykończenia z wykorzystaniem skrawków materiału. Ciekawostką jest, że niewykorzystane skrawki materiału można wykorzystać jeszcze raz ponieważ aktywowany Cosplayflex można ponownie ze sobą połączyć dociskając jeden do drugiego. Po wystygnięciu termoplast staje się z powrotem twardy i sztywny. 

 

Cosplayflex Clear to dość specyficzny produkt, ma 3 mm grubości, jest przezroczysty, bardzo elastyczny i wytrzymały. Można powiedzieć, że jest to odpowiednik przezroczystego granulatu Crystal z tym, że jest w formie arkusza, co może znacznie ułatwić niektóre prace. Największy arkusz ma rozmiar 100x65 cm i waży 1400 g. Aktywuje się w temperaturze 90°C co jest zauważalne ponieważ materiał zaczyna się obkurczać na brzegach. Aktywowany jest bardzo rozciągliwy, trudno go rozerwać i można wykorzystać na przykład do replikowania niewielkich przedmiotów. Po wystygnięciu pozostaje elastyczny, a w dotyku przypomina twardą gumę. 

 

Cosplayflex Crystal technicznie rzecz biorąc to kopolimer EVA w formie bezbarwnego granulatu. Temperatura pracy zaczyna się w przedziale pomiędzy 60°C, a 80°C natomiast do pełnej elastyczności zaleca się nagrzanie do 110°C. Wraz ze wzrostem temperatury staje się bardziej lepki. Z całą pewnością nada się do wyciskania w formach i wykonywania trwałych ozdób, biżuterii i detali do kostiumów. Przede wszystkim do podświetlanych elementów. Po wystygnięciu jest bardzo trwały i elastyczny. W dotyku przypomina twardą gumę.

 

Cosplayflex Pebbles to granulat PCL (Polikaprolakton), który aktywuje się już w 60°C. Może zostać wykorzystane podobnie jak granulat Crystal z tymi różnicami, że Pebbles ma białą barwę, a po wystygnięciu staje się twardy jak plastik i jest zdecydowanie mniej elastyczny. Jest również łatwiejszy w obróbce ponieważ jest mniej klejący.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 1016 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-23
Sprawna wysyłka, wszystko bez zastrzeżeń.
2024-06-22
Zgodnie z opisem i ekspresowo
pixel