Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie materiały użyć do stworzenia kostiumu

2021-10-19

Na solidny, wzbudzający podziw i zainteresowanie cosplay składa się bardzo wiele różnych elementów, każdy z których nie mógłby istnieć bez drugiego. Odpowiednio się one dopełniają, razem tworząc spójną całość i rzeczywiście odwzorowując postać, w którą się celuje. Jedną z najważniejszych rzeczy jest tutaj właściwy kostium. Jakich materiałów użyć, by stworzyć ten rzeczywiście solidny i porządny? O czym należy przy tym pamiętać? Te kwestie postaramy się opisać w dzisiejszym wpisie.

O czym pomyśleć przed zaopatrzeniem się w materiały na kostium?

Zanim tak właściwie zacznie się pracować nad kostiumem i kompletować materiały służące jego powstaniu należy oczywiście zastanowić się nad tym, jaką postać będzie się chciało finalnie odwzorować i w co najczęściej jest ona ubrana. Rzadko kiedy zdarza się, by dany bohater (lub bohaterka) ubierał(a) się zawsze w ten sam sposób. Dlatego też należy wybrać opcję nie tylko najbardziej kojarzoną z tą postacią, ale też dopasowaną do własnego poziomu umiejętności w tworzeniu kostiumów. Mniej wymagające stroje to zazwyczaj te zawierające w sobie mniej detali i pozwalające na wykorzystanie zaledwie kilku materiałów (a nie, jak to często bywa, nawet kilkudziesięciu).

Wiele do powiedzenia ma w tym wszystkim nasza postura. To ona przede wszystkim definiuje to, ile materiałów będziemy potrzebować. Wszystko musi być idealnie dopasowane do naszej sylwetki oraz postury - tak, aby to na nas dobrze wyglądało. Przed zaopatrzeniem się w materiały warto też zastanowić się, gdzie tak właściwie się je kupi. Wiele spośród tych materiałów, w tym przede wszystkim tkaniny pokroju filcu, można spotkać w bardziej standardowych sklepach. Zawsze jednak należy celować w produkty najwyższej jakości, a jeśli maj się taką możliwość - takie stworzone z myślą o cosplayu. Dlatego też poleca się sięganie po sklepy nastawione na tę branżę. Idealnym ich przykładem jest Cosplay Craft, w którym zaopatrzyć się można nie tylko w materiały, ale też wszelkiego rodzaju akcesoria i narzędzia ułatwiające ich późniejsze zastosowanie.

Jakie powinny być materiały, z których stworzymy kostium?

Jeżeli chodzi o cechy materiałów, z których stworzymy kostium, te powinny być adekwatne do ich ostatecznego zastosowania. Wszystko więc sprowadza się przede wszystkim do tego, jaki efekt ostatecznie chcemy osiągnąć i nad którą częścią kostiumu będziemy pracować. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych materiałów wraz z ich najczęstszym zastosowaniem, ale też cechami, na które w ich przypadku należy zwrócić uwagę.

  • Filc (przede wszystkim poliestrowy) jest czymś zdecydowanie najbardziej wszechstronnym, sprawdzającym się przy wykonywaniu szerokiej gamy dodatków, ale i zasadniczych części stroju, które wymagają nieco większego usztywnienia, ale nie muszą wykazywać się szczególną wytrzymałością. Najczęściej tworzy się z niego torebki, zawieszki, gadżety, ale i chociażby przytulanki. W jego przypadku najbardziej istotny jest kolor (jest on materiałem występującym w ogromnej ilości wersji kolorystycznych), ale też wielkość i grubość. Filc jest świetną bazą do dalszych prac - podatny na szycie i klejenie, radzi sobie też z wycinaniem, co pozwala stworzyć za jego pośrednictwem praktycznie dowolny kształt.
  • Materiały termoplastyczne, przede wszystkim te marki Cosplayflex, są świetne w tworzeniu bardziej stałych form. Ich działanie jest proste - pod wpływem ciepła formuje się z nich odpowiedni kształt (może to być chociażby "gorset" mający posłużyć jako zbroja), który następnie "zastyga" pod wpływem ciepła, nabierając strukturę przypominającą plastik. Zachowuje przy tym swoją elastyczność,. Doskonale radzi sobie w przygotowywaniu detali, ozdób i przedmiotów niezwiązanych ze strojem. Należy zwracać uwagę na jego jakość i producenta, który w jego przypadku musi być zaufany.
  • Pianka EVA - najbardziej wszechstronny i najcenniejszy materiał do tworzenia kostiumów. Jest najbardziej elastyczny, a przy okazji twardy i sztywny. Przede wszystkim nie posiada łączeń, a dzięki swojej gęstości nadaje się do tworzenia niemal każdego elementu stroju. nawet tego największego, jak chociażby napierśnika. Jest podatny na modelowanie, a przy okazji szalenie wytrzymały. Łatwo się go obrabia i zawsze pozostaje elastyczny. Warto zwrócić uwagę na jego jakość - im lepsza, tym bardziej można na nim polegać. W szczególności dlatego, że jest materiałem odpornym na działanie warunków atmosferycznych. Sprawdzi się również w tych najcięższych!

Podsumowanie

Stworzenie kostiumu do cosplayu jest jedną z najbardziej wymagających, a na pewno praco- i czasochłonnych rzeczy w całym procesie upodobniania się do wybranej przez siebie postaci. Wymaga nie tylko owego czasu i pracy, ale też wyboru najbardziej właściwych materiałów. Wyłącznie sięgając po takie najwyższej jakości, wytrzymałe i solidne, a przy okazji spełniające swoje zadanie zagwarantuje się sobie ostateczne zadowolenie z nich. Rzeczy tego typu nie tworzy się do jednorazowego użytku - warto więc zadbać o ich ostateczną jakość. Najlepiej jest zacząć od wyboru sklepu sprzedającego wyroby sprawdzone i przeznaczone do cosplayu. Idealnym przykładem takowego jest Cosplay Craft, na którego jakości można zdecydowanie polegać.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 946 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Produkty otrzymane w róż sondy czasie oraz są dobrej jakości. Chętnie skorzystam ponownie.
2024-05-09
Wszystko jest O.K
pixel