Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać perukę do kostiumu?

2021-05-13
Jak dobrać perukę do kostiumu?

Starając się oddać jak najbardziej postać, w którą chce się wcielić we własnym cosplayu oczywistym jest, że największą wagę przykłada się do głowy i tego, co tak właściwie się na niej znajdzie. Mowa o włosach, które stanowią jeden z najbardziej zwracających na siebie uwagę elementów każdej stylizacji. Nie zawsze te naturalne, które posiadamy będą pasowały do bohatera, którego będziemy chcieli naśladować. Wtedy też konieczne będzie zastąpienie ich tymi sztucznymi. Słowem: peruką. Jak jednak dobrać taką, która sprawdzi się w akcji w kontekście konkretnego kostiumu? Gdzie tak właściwie się w nią zaopatrzyć? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego peruka jest tak ważna?

Istnieją elementy charakteryzacji, na które zwraca się mniejszą uwagę, ale i te, które przykuwają mniejszą jej ilość. Naturalne jest więc, że pracując nad cosplayem zdecydowanie najwięcej pracy włoży się w te pierwsze elementy. To na nie bowiem odbiorcy docelowi będą zwracać zdecydowanie największą uwagę. Jednym z tych elementów jest głowa, która musi być identyczna z tą znaną z pierwowzoru i postaci, na której się wzoruje. Najwięcej do powiedzenia mają w jej przypadku włosy i naturalnym jest, że nie zawsze posiada się takie będące w stanie sprawdzić się w akcji. Właśnie wtedy do akcji może wkroczyć peruka. Dlaczego jest taka istotna? Przede wszystkim ze względu na to, że:

  • jest w stanie wymodelować kształt głowy - odpowiednio dobrana, może nadać jej kształtu owalnego czy bardziej prostokątnego. Słowem: takiego, w który ostatecznie będzie się celowało;
  • potrafi ukryć niedoskonałości w makijażu - peruka potrafi przyciągać do siebie uwagę, a jednocześnie odwracać ją od innych elementów charakteryzacji, niekoniecznie do końca dopracowanych;
  • może kompletnie zmienić wygląd - peruka jest czymś, od czego bardzo często zaczyna się cały proces tworzenia kostiumu. Choć jest częstym jego dopełnieniem, równie chętnie to wokół niej się pracuje;
  • potrafi podkreślić najistotniejsze części konkretnego kostiumu i nadać im jeszcze większej wyrazistości;
  • jest w stanie nasycić cechami charakteru, w które ostatecznie się cechuje - jest zatem ważnym elementem w tworzeniu osobowości scenicznej, a nie tylko samego wyglądu.
Jak dobrac perukę do kostiumu

Na co zwrócić uwagę przy dobieraniu peruki do konkretnego kostiumu?

Z uwagi na tak istotną wagę w całej charakteryzacji, do wyboru odpowiedniej peruki należy właściwie się przyłożyć. To ona w końcu jest czymś najbardziej przyciągającym uwagę odbiorców docelowych. Punktem wyjściowym przy dobieraniu peruki jest określenie własnego kształtu twarzy - to on bowiem definiuje, w co będzie się celowało z peruką. Ta jest w stanie albo podkreślić jego cechy charakterystyczne, albo kompletnie je odmienić - w zależności od tego, w co tak właściwie się celuje. Jeżeli zatem masz okrągłą twarz, a postać, którą chce się naśladować ma twarz owalną, wtedy też najrozsądniej będzie wybrać perukę, która optycznie tę twarz wydłuży.

Nie należy kierować się tutaj idealnym odtworzeniem fryzury ze zdjęcia-inspiracji. Często niemożliwe jest idealne połączenie koloru, formy i długości z własnymi cechami charakterystycznymi twarzy. Warto zatem celować w efekt zbliżony do oryginału, ale niekoniecznie identyczny z takowym. Ważne, aby w znacznym stopniu nie odstawał. Odpowiednia peruka to taka, która dobrze leży na głowie, ale też doskonale współgra z akcesoriami wchodzącymi w skład kostiumu. Mowa tutaj w szczególności o kapeluszu, który ma z nią bezpośredni kontakt. Przy dobieraniu peruki do takowego warto zwrócić uwagę właśnie na jej stabilność. Częste zdejmowanie i zakładanie go może nieco naruszyć jej formę, co jest bardzo niepożądane.

Peruka nie powinna wadzić o elementy stroju. Jeżeli zatem ma się na ramionach bardziej skomplikowane akcesoria, warto wybrać taką z włosiem nieco krótszym, albo też podatnym na związywanie czy plecenie warkoczy. Wtedy też nie będzie ona z nimi w żaden sposób kolidowała.

Dobierając perukę do kostiumu warto wybrać odpowiedni sklep z jak najszerszym asortymentem tego typu produktów, ale i z jak największym doświadczeniem w ich sprzedaży. Doskonałym przykładem jest tutaj sklep Cosplay Craft, który na rynku działa na tyle długo, że doskonale rozumie każdego ze swoich klientów. W związku z tym z radością nie tylko sprzeda, ale i fachowo doradzi produkt idealny do konkretnych zastosowań. Można u niego zatem liczyć na najbardziej kompleksową pomoc właśnie w doborze peruki do konkretnego kostiumu.

Podsumowanie

Właściwie dobrana do kostiumu peruka jest w stanie przyczynić się do sukcesu konkretnego cosplayu, a jednocześnie odciągnąć uwagę od wszelkiego rodzaju niedociągnięć, których wręcz nie da się uniknąć. Potrafi przy tym znacznie ułatwić pracę nad jednym z najbardziej istotnych w całej sztuce cosplayu elementów - własną twarzą. Właśnie dlatego jej wyboru nie należy bagatelizować. Zamiast tego warto go przemyśleć, a przede wszystkim sięgnąć po usługi profesjonalnego sklepu. Ten nie tylko zaoferuje bogatą paletę tego typu produktów do wyboru, ale też posłuży radą w dobraniu tego najbardziej właściwego. Doskonałym przykładem tego typu sklepu jest Cosplay Craft, zajmujący się tą tematyką już od bardzo dawna.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 905 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Wszystko oki
2024-04-17
Zamówienie zrealizowane szybko i sprawnie, bez najmniejszych kłopotów. Naprawdę polecam
pixel