Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest instant cosplay?

2022-09-01
Co to jest instant cosplay?

Cosplay to znane, artystyczne hobby, które polega na przebieraniu się w różnego typu stroje, tak aby imitować powszechnie znane postaci, na przykład superbohaterów. Fenomen cosplay polega na tym, że w prosty sposób można zmienić się w jakąkolwiek postać, którą lubimy bądź którą chcielibyśmy być. W środowisku znane jest także pojęcie instant cosplay. Co dokładnie oznacza i czym różni się od zwykłego cosplay?

Co to jest cosplay?

Na początek wyjaśnijmy, czym właściwie jest cosplay? Pomoże to zrozumieć nie tylko samo zjawisko, co także pojęcie instant cosplay. Otóż cosplay to połączenie dwóch angielskich słów - costume (kostium) oraz play (grać). W praktyce oznacza to, że za pomocą kostiumu próbujemy udawać postać dobrze znaną w społeczeństwie, na przykład z filmów czy z bajek. Cosplay bywa prześmiewczo nazywany przebierankami dla dorosłych, jednak warto pamiętać, że lubią go nie tylko osoby w dojrzałym wieku, ale również młodzież i dzieci. Na czym polega fenomen cosplay? Wielbiciele tego rodzaju przebieranek uważają, że dzięki nim można zmienić się w kogokolwiek tylko chcemy, upodabniając się do niego nie tylko z wyglądu, ale również z charakteru. Coplayerzy muszą wykazywać się dużą kreatywnością oraz nieskończoną wyobraźnią, które pozwalają im tworzyć kostiumy i charakteryzacje. Cosplay cieszy się tak dużą popularnością, że obecnie coraz częściej organizowane są specjalne zjazdy dla osób, które się nim pasjonują. Tam też mogą one wziąć udział w różnego typu konkursach, prelekcjach czy nauczyć się nowych technik makijażowych bądź związanych z tworzeniem kostiumów. 

Czym jest instant cosplay?

Cosplay, choć niezwykle popularny, ma również swoich przeciwników. Niektórzy uważają, że aby wcielać się w ulubione postacie, trzeba wydatkować na to sporo pieniędzy. Rzeczywiście, zakup nowych strojów pociąga za sobą pewne wydatki, podobnie jak zrobienie profesjonalnego makijażu. Dlatego też coraz częściej możemy usłyszeć o instant cosplay, który skupia się na przemianie w ulubionego bohatera jedynie za pomocą odpowiedniego makijażu oraz fryzury. Czasami do metamorfozy możemy też użyć własnych ubrań, na przykład takich, których już nie nosimy. Ubrania do cosplay w wersji budżetowej możemy też zakupić w sklepach, w których sprzedawana jest tak zwana odzież z drugiej ręki. To właśnie tam obecnie możemy spotkać wielu wielbicieli cosplay, zwłaszcza tych młodszych, którzy dysponują ograniczonym kapitałem. Pozostaje pytanie, czy osoby, których pasją jest instant cosplay, także mogą uczestniczyć w spotkaniach czy zjazdach? Oczywiście, wystarczy tylko przebrać się za ulubioną postać, bez względu na to, jakich materiałów czy ubrań do tego użyjemy. Coraz więcej osób rezygnuje z przebierania się, upiększając w zamian swój makijaż czy fryzurę. Możemy je wykonać we własnym zakresie, choć nie ulega wątpliwości, że wymaga to sporych nakładów pracy z naszej strony. 

Cosplay w wersji tradycyjnej czy w wersji instant?

Zarówno cosplay w wersji tradycyjnej, jak i w wersji instant, mają swoje wady oraz zalety. Zacznijmy od cosplay w wersji tradycyjnej. W tym przypadku nie musimy się specjalnie napracować, aby wyglądem przypominać ulubioną postać. Wystarczy tylko zakupić odpowiednie przebranie, wykonać makijaż i fryzurę samodzielnie bądź z pomocą profesjonalisty. W kilka chwil możemy zmienić się w dosłownie kogo chcemy. Minusem takiego rozwiązania są jednak spore koszty, jakie będziemy musieli ponieść. Zakup stroju to spory wydatek sam w sobie, a z jeszcze większymi musimy się liczyć, jeśli chcemy skorzystać z pomocy specjalistów w kwestii makijażu oraz fryzury. To właśnie dlatego cosplay stał się w pewnym momencie przedmiotem krytyki. Zarzucano mu, że jest to pasja wyłącznie dla osób odpowiednio uposażonych, stąd też powstał cosplay w wersji instant. W tym przypadku z całą pewnością musimy się napracować, aby uzyskać pożądany efekt. Nierzadko z kilku materiałów musimy samodzielnie uszyć sobie kostium, wcześnie oczywiście wyszukując owe materiały we własnym zakresie. Kolejnym minusem jest konieczność nauczenia się różnego rodzaju technik makijażowych oraz fryzjerskich, aby uzyskać pożądane efekty. Z drugiej strony, tego rodzaju prace bez wątpienia pobudzają naszą wyobraźnię. Ponadto, dzięki nim możemy zintegrować się z innymi wielbicielami cosplay, którzy wymieniają się doświadczeniami oraz podpowiadają, jak zmienić się w ulubionego bohatera niskim kosztem. Kolejną zaletą są właśnie oszczędności, które możemy wygenerować dzięki samodzielnemu przygotowaniu przebrania czy fryzury. Dzięki temu cosplay staje się rozwiązaniem również dla osób, które nie dysponują dużym kapitałem, a chciałyby brać udział w różnego rodzaju eventach czy spotkaniach. Obecnie cosplay instant cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród osób dorosłych, jak i młodzieży. Osoby, które chciałyby rozpocząć przygodę z cosplay, powinny w pierwszej kolejności spróbować wersji instant. Dzięki temu będą mogły przekonać się, czy cosplay jest dla nich, a przy okazji nieco zaoszczędzić. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 955 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Wszystko było dobrze i szybko. Jestem bardzo zadowolony z tego serwisu. Będę polecał sklep
2024-05-15
Wszystko w porządku szybka wysyłka towar zgodny z opisem - polecam
pixel