Darmowa dostawa od 200,00 zł

Co to znaczy być cosplay?

2022-05-05
Co to znaczy być cosplay?

Na dzień dzisiejszy cosplay cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Osoby dorosłe charakteryzują się na postacie z gier, filmów, mangi i komiksów. Kultura ta dość szybko rozpowszechniła się ze względu na nietypowość. Czy bycie cosplay jest łatwe? Kim tak właściwie jest cosplayer? Dlaczego ludzie decydują się na zostanie cosplay? Jakie postacie można cosplayować na różnorodnych festiwalach? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Czy bycie cosplay jest łatwe?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w tym temacie, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy bycie cosplay jest łatwe. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że cosplayerzy regularnie zmuszeni są do wydawania dużej ilości pieniędzy na swój wygląd - przykładowo kupowane są różnorodne tkaniny wykorzystywane do kostiumów, peruki, buty. Niekiedy konieczne jest wynajęcie krawcowej, jeśli nasze umiejętności w tym zakresie nie są na odpowiednim poziomie, a także zamawiane są płatne sesje zdjęciowe. Jest to jednak hobby, którego cena jest stosunkowo wysoka, co należy mieć na uwadze. Wiele osób poszukuje sposobów na to, aby zredukować koszty, jednocześnie czerpać zyski. Niezwykle istotną kwestią w cosplayu jest utożsamianie się z daną postacią. Mowa nie tylko o ubiorze, ale również o odwzorowaniu tonu bohatera, kopiowanie stylu mówienia, wyrazu twarzy, używanie podobnych słów/zwrotów, reagowanie w podobny sposób. W praktyce oznacza to, że cosplayer musi całkowicie wczuć się w daną postać. Jeśli chodzi o prototypy gry kostiumowej, to najczęściej są to postacie z gier wideo, komiksów, filmów, kreskówek, legend, mitów. Co ciekawe, prototypami mogą być również osoby z prawdziwego życia, czego przykładem są gwiazdy filmowe i muzyczne.

Kim tak właściwie jest cosplayer?

Wiemy już, że bycie cosplay wbrew pozorom nie jest łatwe. Kim jednak tak właściwie jest ta osoba? Otóż jest to persona, która uwielbia tworzenie kostiumów niezbędnych do przekształcania się w różnorodne postacie. Śmiało można stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju sztuka i magia przebierania się w najdrobniejszych szczegółach. Jeszcze jakiś czas temu tego typu hobby wywoływało w społeczności skrajne uczucia- dla niektórych wydawanie dużej ilości pieniędzy i konieczność poświęcania ogromnej ilości czasu nie było zrozumiałe. Aktualnie jednak dość znacząco się to zmieniło, bowiem cosplayerzy nie są już taką rzadkością. Głównym zadaniem cosplayera jest przeobrażenie się w postać, poprzez stworzenie możliwie najdokładniejszego wizerunku wybranej postaci. W tym celu wykorzystuje się kostiumy, makijaż, grafiki komputerowe. Konieczne jest przestudiowanie cech danego bohatera, stworzenie kostiumu, odtworzenie wizualnych elementów. Dla niektórych osób jest to pewnego rodzaju sposób na to, aby podnieść swoją samoocenę, inni natomiast spełniają swoje marzenia z dzieciństwa i chcą przy tym zarobić pieniądze. 

Dlaczego ludzie decydują się na zostanie cosplay?

Część osób zastanawia się, dlaczego tak właściwie ktoś jest zainteresowany byciem cosplay. Najważniejszym powodem takiego zjawiska jest oczywiście zainteresowanie takimi postaciami. Specjaliści poświęcają wiele wolnego czasu i energii, aby możliwie najdokładniej odwzorować swojego bohatera. Często wiąże się to z koniecznością wydawania niemałych pieniędzy nie tylko na kostium, ale również na uczestnictwo w festiwalu. W końcu na tego typu wydarzeniach znaleźć można wiele ludzi, którzy mają podobne zainteresowania i poglądy. Dodatkowo jest to duży ładunek twórczy. Jeśli decydujemy się na wykonywanie kostiumu własnymi rękoma, wówczas wkładamy w to cząstkę siebie, w konsekwencji chcemy to zaprezentować to innym zainteresowanym. Nagrody za ewentualne konkursy to niesamowite dopełnienie, które powoduje euforię i jeszcze bardziej motywują do dalszej pracy. 

Jakie postacie można cosplayować na różnorodnych festiwalach? 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że cosplayować można niemalże każdego i wszystko. Wiele osób decyduje się na tworzenie oryginalnych obrazów, które nie są oparte na źródłach. Tworzone są wówczas autorskie kostiumy, które również cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Cosplay to pewnego rodzaju sztuka wizualna- najważniejsze jest, aby została ciepło przyjęta przez widza. W jaki sposób powstają tego typu kostiumy? Wszystko zaczyna się od tego, jaka postać jest wybierana. Konieczne jest odtworzenie bohatera, jego stroju, charakteryzacji, ruchów scenicznych. W dalszej kolejności wybierane są poszczególne materiały- niekiedy jest to ogromne wyzwanie, bowiem wybór w tym zakresie jest ogromny. Teraz specjaliści przechodzą do procesu związanego z tworzeniem. Kiedy kostium zostanie już uszyty, makijaż jest odpowiednio dobrany, a peruka idealnie leży na głowie, wówczas nie pozostaje nic innego, jak wybrać się na specjalny festiwal i dobrze się tam bawić. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 1053 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Bardzo szybko dostarczone i świetny materiał
2024-07-10
Gitara
pixel